Homemade Cashew Milk

Cashew MilkHave you ever had homemade nut milk? I hadn’t either before making my own, and I have to say, it’s absolutely delicious! I’ve been flirting with the idea of making my own Homemade Cashew Milk for a while now and am so excited I finally took the jump and did it.

Why nut milk? I removed mostly all dairy from my diet back a few months ago, and have seen a significant difference in my digestion. I never noticed that I had digestive issues, until I actually started cutting out dairy products.

It definitely wasn’t an overnight thing, it took months. But I finally am to the point where I’ve switched to all of the “dairy alternatives” in my household. Some examples are goat cheese, nut/coconut milks, coconut oil, cashew “queso”, dairy free yogurt, etc. If you’re trying to reduce your intake of dairy, don’t let it stress you out! There are so many incredible brands of dairy-free foods nowadays, you’ll survive just fine. 🙂Cashew Milk

Let’s get back to the homemade milk. Here were my thoughts before making my own… Will is actually be worth it? Is this dumb? Will it make a mess? How long does it take? Is it actually more expensive? All valid questions, for sure. But I’d never know until I tried.

There was something special and exciting about making my own MILK. Like, what the. This is so cool. I just made milk out of cashews. After I made my first batch, I was hooked! I don’t usually add creamer to my coffee, but I decided to add some frothy cashew milk to my usual boring caffiene drink to spruce it up a bit. It was awesome.

I now add my homemade cashew milk to my savory cooking, smoothies, and coffee. It’s a great staple to keep in the fridge for when you need it! And you’ll need it for more than you think, trust me. Also, it’s actually cheaper than buying your own cashew (or any other nut) milk.

Cashew MilkStore bought nut milks go for around $5.00 per half gallon. A 16oz. bag of store bought cashews cost me $10.99. For this recipe, I used 1 cup cashews, which makes about a half gallon of milk. My 16oz. bag can make 3 batches of the milk costing me about $3.66 per batch. BOOM!

The process in making the homemade cashew milk was actually the easiest ever. All I had to do was soak the cashews overnight, blend them with some water, and strain the milk in my SECRET WEAPON.

Want to know what my secret weapon is? A MILK BAG!Not only used for making nut milks, but also juicing, sifting, and more. I got my bag from Ellie’s Best, and I’m obsessed with it. All you had to do was pour your blended milk into the bag, let it strain the “bits” out, and you’re left with the more silky smooth nut milk ever. I don’t drink milk by itself, but I took a big gulp of this baby (that should tell you a lot).

If you’re interested in making your own nut milk at home, I highly recommend using a milk bag from Ellie’s Best! You can use coupon codepumpandcrunch for 10% off your purchase. Now, let’s make some milk!

Let’s Get Cooking!

 

 

If you loved this Homemade Cashew Milk,you HAVE to try myGooey Fudgy BrowniesorFluffy Almond Butter Cookiesto go with it! The perfect combo!

 

Yours In Health,